Kan Sayım (Hemogram)

 

Günümüzde teknolojide meydana gelen gelişmeler veteriner klinik ve hastanelerinin laboratuvarlarına da yansımış, elektronik kan sayımı cihazları laboratuvarların vazgeçilemez bir parçası haline gelmiştir.

 

Kısa sürede doğru sonuçlar sağlanan cihazların kalite kontrolü ve sonuçlarının yorumlanması önemlidir.

 

Kan sayım Wallace Coulter 1950’de impedans yöntemiyle lökosit ve eritrosit sayımını gerçekleştirmiştir. Coulter 1973’de yedi parametre (eritrosit, lökosit, hemoglobin, hematkrit, MCV, MCH ve MCHC) ölçebilen cihazının patentini almıştır. Trombosit sayımı ise sonraki yıllarda kan sayımı cihazlarına ilave edilmiştir.

 

İmpedans ile “üç parametre (lenfosit, nötrofil ve monosit) lökosit formülü ” kan sayımı cihazlarında 1984 yılında gerçekleşmiş, daha sonraki yıllarda kan sayımı cihazları beş parametre (nötrofil, eozinofil, bazofil, monosit ve lenfosit) lökosit formülü yapabilir duruma gelmiştir.

 

Veteriner kan sayımı cihazlarında kullanılan teknolojiden ve hastalardan alınan numunelerden kaynaklanabilen sebeplerden dolayı hatalı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Kullanılan kan sayımı cihazının özellikleri bilinmeli ve ortaya çıkan hatalı sonuçlar laboratuvarda düzeltilmelidir. Bunun için mikroskopta çevre kanı yaymaları incelenir. Ancak mikroskop incelemesi zahmetli ve uzmanlık gerektirmektedir.